betherefest.gr

GreekEnglish (United Kingdom)

Αποτελέσματα επιλογής 2015

  • PDF
alt
Το Be there! Corfu Animation Festival ανακοινώνει τα αποτελέσματα στις τρεις κατηγορίες του διαγωνιστικού του προγράμματος.

Σε μια χρονιά με 707 συμμετοχές-ρεκόρ, η επιτροπή επιλογής επέλεξε 53 ταινίες (διαγωνιστικό μικρού μήκους), 32 ταινίες στο αντίστοιχο φοιτητικό τμήμα και 5 ταινίες μεγάλους μήκους, οι οποίες θα διαγωνιστούν στο φεστιβάλ.

Επιπλέον,πέρα από τις 90 ταινίες, μια ομάδα 23 ταινιών θα προβληθούν εκτός διαγωνιστικού τμήματος στο επίσημο πρόγραμμα του φεστιβάλ "Πανόραμα".

Σύμφωνα με τον καλλ. διευθυντή του φεστιβάλ, Βασίλη Κρουστάλλη: "Οι φετινές ταινίες του προγράμματος, έξοχες στο σύνολό τους, αντικατοπτρίζουν με τόλμη αλλά και σάτιρα καταστάσεις και γεγονότα που ταιριάζουν σαν γάντι στο θέμα του φετινού φεστιβάλ, τα πολλαπλά προσωπα της ευρωπαϊκής πραγματικότητας και κουλτούρας".

Δείτε όλες τις επιλεγμένες ταινίες:

ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ | SHORT FILMS
1. A Portrait, Aristotelis Maragkos (GREECE, 2014), 2’ 13”
2. A Single Life, Job, Joris & Marieke (NETHERLANDS, 2014), 2’ 15”
3. Accordion (Akardeon), Kayhan Anwar (IRAQ, 2014), 2’ 05”
4. All Rot, Max Hattler (UK/Germany/Hong Kong, 2015), 4’
5. Aubade, Mauro Carraro (SWITZERLAND, 2014) 5’ 25”
6. Backward Run (Marche Arrière), Ayce Kartal (FRANCE, 2014), 4’
7. Benches No. 0458 (Skameiki №0458), Ivan Maximov (RUSSIA, 2015), 6’ 32”
8. Black Tape, Michelle/Uri Kranot (DENMARK/ISRAEL, 2014), 3’
9. Block and Piled (Bloquejats Apilats), Marc Riba & Anna Solanas (SPAIN, 2014), 5’ 30”
10. Chulyen, a Crow's Tale (Chulyen, Histoire de Corbeau), Cerise Lopez, Agnès Patron (FRANCE, 2015), 20’
11. Conversation (Razgovor), Ana Horvat (CROATIA, 2015), 5’ 45”
12. Dacryphilia, Rene Chandler (USA, 2014), 6’ 05”
13. Different Kinds of People (Ruozne Druhy Ludi), Michaela Pavlatova (CZECH REPUBLIC/SLOVAKIA, 2015) 3’ 15”
14. Dot (Punkt), Kristjan Holm (ESTONIA, 2015), 3’ 50”
15. Ernie Biscuit, Adam Elliot (AUSTRALIA, 2015), 21’
16. Espresso Doppio, Mika Koskinen (FINLAND, 2015), 3’ 54”
17. Foodstuffs, Joseph Childs (UK, 2015), 8’ 33”
18. Fugue for Cello, Trumpet and Landscape (Fuga na Wiolonczele, Trabke i Pejzaz), Jerzy Kucia (POLAND, 2014), 18’
19. Home (Dom), Agnieszka Borowa (POLAND, 2015), 14’ 22”
20. Isle of Seals, Edmunds Jansons (LATVIA, 2014), 6’
21. It's About Time, Ivo Briedis (LATVIA, 2015), 6’
22. Junk girl, Mohammad Zare-Shalale Kheiri (IRAN, 2014), 15’ 22”
23. Last Door South (Dernière Porte Au Sud), Sacha Feiner (BELGIUM, 2015), 14’ 22”
24. Let's Wait Together, Weiyu Wang (CHINA, 2014), 4’ 35”
25. Life with Herman H. Rott (Elu Herman H. Rott'iga), Chintis Lundgren (ESTONIA/CROATIA/DENMARK, 2015), 11’ 06”
26. Lure, Wunna Winnter/Linda Luitz (GERMANY, 2014) 4’ 40”
27. Madam and Deva, Natalia Mirzoyan (RUSSIA, 2015) 6’ 33”
28. Missing one player, Lei Lei (CHINA, 2015), 4’ 32’’
29. Nest of stone, Kim Noce (UK, 2014), 7’
30. Nuggets, Andreas Hykade (GERMANY 2014), 5’ 17”
31. Owl Me Tender (Sovy Nezhnye), Aleksey Alekseev, Svetlana Andrianova, Andrey Bakhurin, Natalya Berezovaya, Alex Budovsky, Andrey Zolotukhin, Gayana Matevosyan, Ivan Maximov, Sergey Merinov, Naira Muradyan, Monique Almelle Renault , Marina Rosset, Yulia Ruditskaya, Sasha Svirsky, Natalya Skryabina, Mikhail Tumelya, Yuliya Tkhay, Ramil Usmanov, Rim Sharafutdinov (RUSSIA/COLOMBIA/BELARUS/UZBEKISTAN/ ARMENIA/NETHERLANDS/UKRAINE/SWITZERLAND) 3’ 57”
32. Planet ∑, Momoko Seto (FRANCE, 2014), 11’ 50”
33. Postindustrial, Boris Pramatarov (BULGARIA, 2015), 3’ 20”
34. Prey, Boyoung Kim (SOUTH KOREA, 2014), 4’ 10”
35. Rainbow: A Story About Life, Eduardo Wahrhaftig (BRAZIL/USA, 2015), 2’ 47
36. Rainy Days (Lietus Dienas), Vladimir Leschiov (LATVIA/CANADA, 2014), 8’ 16”
37. Rhizome, Boris Labbé (FRANCE, 2015), 11’ 25”
38. Shouk, Dotan Moreno (ISRAEL/CANADA, 2014), 18’ 16”
39. Soot (FULIGEM), David Doutel & Vasco Sá (PORTUGAL, 2014), 14’
40. Under my fingers, Marie-Christine Courtès (FRANCE, 2014), 13’
41. Teeth, Daniel Gray & Tom Brown (UK/HUNGARY/USA, 2015), 6’
42. The Great Vairitosky (El Gran Vairitosky), Matias Garrizo (ARGENTINA, 2014), 14’ 18”
43. The Last Resort, Stephanie Blakey (UK, 2014), 7’ 57”
44. The Meek, Joe Brumm (AUSTRALIA, 2015), 7’ 26”
45. The Night Ocean (La nit de l'oceà), María Lorenzo (SPAIN, 2015), 12’
46. The Opening, Atelier Collectif (BELGIUM, 2014), 6’ 05”
47. The Sleepwalker (Sonámbulo), Theodore Ushev (CANADA, 2015), 4’ 22”
48. TickTack (Tik Tak), Ülo Pikkov (ESTONIA, 2015), 9’ 30”
49. Transparency (Stakleni čovjek), Daniel Šuljić (CROATIA, 2015), 6’ 10”
50. Watching The Ball, Martin Kleinmichel, Anastasia Tasic, Ivan Ramadan, Katre Haav, Nenad Krstic, Tatiana Moshkova, Till Laßmann (SERBIA/RUSSIA/BOSNIA/ESTONIA/GERMANY, 2014), 12’ 35”
51. Waves '98, Ely Dagher (LEBANON/QATAR, 2015), 14’ 50”
52. We can't live without cosmos (Mi ne mozhem zhit bez kosmosa), Konstantin Bronzit (RUSSIA, 2014), 15’ 20”
53. Zepo, Cesar Diaz Melendez (SPAIN, 2014), 3’ 08”

ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ | GRADUATION/STUDENT FILMS
1. Armenian Papers (Papiers d'Arménie), Ornella Macchia (BELGIUM, 2015), 6’ 34”
2. Blindly (Blindelings), Joanne van der Weg (NETHERLANDS, 2014), 2’ 20”
3. Chhaya, Debanjan Nandy (UK, 2015), 10’
4. Ciel, Faidra Derizioti (GREECE, 2015), 5’ 16”
5. Connected (Die Spinnerin), Manuela Buske (GERMANY, 2014), 4’ 45”
6. Dust with Flour, Annelise Williams (USA, 2014), 3’ 47”
7. Eidolozän, Paul Brenner (GERMANY, 2015), 4’ 15”
8. Give and Break, Nicolai C. Stigar (NORWAY, 2014), 4’ 45”
9. Heavy as a Hill, Emily Neilson (USA, 2015), 4’ 51”
10. In your eyes (Dans ton regard), Arnal Julien (FRANCE, 2015), 6’ 06”
11. Lamps, Patrick O'Mahony (UK/IRELAND, 2015), 6’ 25”
12. Mind the Gap, Katy Wang (UK, 2015), 1’ 34”
13. Morse, Daniel Vidal (CHILE, 2014), 5’ 43”
14. Mother, Joan Chung (CANADA, 2015), 5’ 40”
15. Mothership Opera, Caress Reeves (USA, 2015), 7’ 17”
16. None of That, Anna Hinds Paddock, Isabela Littger, Kriti Kaur (USA, 2015), 4’ 10”
17. Operation Rising Tusk, Wildboar (Benjamin Brand, Johannes Engelhardt, Markus Eschrich, Johannes Lumer, Julius Rosen, Alexander Ochs), (GERMANY, 2015), 5’ 20”
18. Pet, Alice Cool (CANADA, 2014), 2’ 33”
19. Pokey Pokey, Junjie Zhang (USA, 2015), 6’ 43”
20. Shrink Wrapped, Tommy Robin (UK, 2015), 2’ 12”
21. Tales of fish and Lies (Ψάρια και ιστορίες με ψέματα), Pantelis Paradisis (GREECE, 2015), 6’ 23”
22. The Adventures of Phyllis y Roc, Iwan Jones-Roberts (WALES, 2015), 3’ 15”
23. The Blessing Beggar, Yang Yi (TAIWAN, 2015), 5’ 26”
24. The Girl Who Spoke Cat, Dotty Kultys (UK/POLAND, 2014), 5’ 40”
25. The Leaf of the Poplar (Το Φύλλο της Λεύκας), Irini Vianelli (USA, 2015), 3’ 48”
26. The Life-Givers, Angela De Vito (USA, 2014), 6’ 38”
27. The present, Jacob Frey (GERMANY, 2014), 4’ 26”
28. The Whyers, Lora D'Addazio (BELGIUM, 2015), 7’ 15”
29. Two Friends (Deux Amis), Natalia Chernysheva (FRANCE, 2014), 4’ 02”
30. Violet, Ryan Ines (USA, 2015), 5’ 56”
31. Wood (Hout), Joost Jordens (NETHERLANDS, 2014), 3’ 43”
32. Young Again, Ioanna Varsou (GREECE, 2014), 1’

ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ | FEATURE FILMS
1. Battledream Chronicle, Alain Bidard (MARTINIQUE, 2015), 108’ 14”
2. Cheatin’, Bill Plympton (USA, 2014), 76’
3. Possessed (Pos Eso), Sam (SPAIN, 2014), 82’ 18”
4. Sabogal, Sergio Mejía, Juan José Lozano (COLOMBIA, 2015), 106’ 54”
5. Unknown Energies, Unidentified Emotions (Nepoznate energije, neidentificirani osjećaji), Dalibor Barić (CROATIA, 2015), 40’ 05”

ΠΑΝΟΡΑΜΑ | Panorama
1. 16-32, Natasa Kyrla (GREECE, 2014), 4’ 50”
2. Abeo, Joan Kamberaj (USA, 2015), 6’
3. Act, Dionysis Paschalis (GREECE, 2014), 8’
4. Argo, Theodora Kotsi-Felici (NETHERLANDS, 2014), 3’ 45”
5. It's A Flower, Natty Boonmasiri (CANADA, 2015), 7’ 30”
6. Keechadpanti, Anant V Keni (INDIA, 2014), 8’
7. Reflection (Shikoof), Osi Wald (ISRAEL, 2014), 4’ 22”
8. Seams, Yaosheng Chang (TAIWAN, 2015), 18’ 31”
9. Sheeliton (Até a China), Marão (BRAZIL, 2015), 15’
10. The Ordeal, Katerina Avraam (GREECE, 2014), 6’ 35”
11. Warm Snow, Ira Elshansky (ISRAEL, 2014), 5’ 26”

ΠΑΝΟΡΑΜΑ | Panorama: Kids Zone
12. Butter Bunny and his Grape Must Cookie (Τα Μουστοκούλουρα του Αγησίλαγου), Giorgos Nikopoulos (GREECE, 2014), 22’ 22”
13. Digging to Heaven (Podkop do Nieba), Maciej Lorenc (POLAND, 2014), 6’ 48”
14. Freedom, Petre Tomadze (GEORGIA, 2014), 1’ 90”
15. Frenemy, Vera Lalyko (GERMANY, 2014), 6’ 15”
16. Go to City Ele, Wenyuli (CHINA, 2015), 9’ 28”
17. MoonDog, Javier Araujo Caviró (SPAIN, 2015), 1’ 20”
18. My Grandfather was a Cherry Tree, Tatiana Poliektova/Olga Poliektova (RUSSIA, 2015), 12’ 30”
19. Ovation, Sofia Wang/JoAnn Kang (USA, 2015), 3’ 30”
20. Overcast, Robbet Naranjo (CANADA, 2015), 4’ 10”
21. The Golden Frog, Manish Pandit (INDIA, 2015), 3’ 59”
22. The Storyteller, Eleonaria Quario (UK, 2015), 7’ 21”

Panorama: Feature Films
23. Jossot, from Gustave to Abdul Karim (Jossot, de Gustave à Abdul Karim), Marc Faye (FRANCE, 2014), 54’


Κατεβάστε την λίστα με τις επιλεγμένες ταινίες από εδώ


Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ BE THERE!

Ο ΤΟΠΟΣ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

CREDITS

Παραγωγή φεστιβάλ: ANIMATE CORFU

Διοργάνωση εκδήλωσης: Great Events

Logo: Tomek

ΦΙΛΙΚΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ

CONTACT

Επικοινωνήστε με το φεστιβάλ:
info [at] betherefest.gr


Δείτε την ομάδα του φεστιβάλ
:


You are here ΑΡΧΕΙΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ 2015 ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ 2015 Αποτελέσματα επιλογής 2015