betherefest.gr

GreekEnglish (United Kingdom)

Ημερήσιο πρόγραμμα 2014

  • PDF
Πολύτεχνο Ιόνιος Ακαδημία Δημοτικό Θέατρο Ιατρείο Κέρκυρας

 


Τετάρτη 15 Οκτωβρίου 2014

Ώρες Έναρξης-Λήξης Τίτλος Αίθουσα Προβολής
09:30-12:00 Kids, Be there! (μόνο για σχολεία) Πολύτεχνο

 


Πέμπτη 16 Οκτωβρίου 2014
Ώρες Έναρξης-Λήξης Τίτλος Αίθουσα Προβολής
09:30-12:00 Kids, Be there! (μόνο για σχολεία) Πολύτεχνο
12:00 Διάλειμμα  
18:00 - 19:10 Πανόραμα 2: Οικογενειακές υποθέσεις, κοινωνικές αντηχήσεις Πολύτεχνο
18:00 - 19:30 Φοιτητικό Γ: Εύθραυστον: άνθρωπος Ιόνιος Ακαδημία
 19:10 - 20:40 Διαγωνιστικό Γ: Σχέσεις σε δοκιμασία  Πολύτεχνο
19:30 - 20:30 Παρουσίαση Martin Andrée, Δημιουργία και πραγμάτευση ταυτοτήτων στο ιστορικό ντοκυμαντέρ Ιόνιος Ακαδημία
20:30 - 21:30 Τελετή έναρξης- Παρουσίαση προγράμματος Ιόνιος Ακαδημία
20:40 - 22:00 Διαγωνιστικό Δ: Οι δικές τους, προσωπικές ιστορίες Πολύτεχνο
21:30 - 22:45 Πρεμιέρα φεστιβάλ Οι αγχώδεις περιπέτειες του Τετραγωνοκέφαλου και του Στρογγυλοκέφαλου (Διαγ. μεγάλου μήκους) Ιόνιος Ακαδημία
22:00 - 23:30 Πολωνική Σχολή animation: Επόμενες Γενιές 2/ Προβολή 1 (προλογίζουν εκπρόσωποι του φεστιβάλ IFF Etiuda & Anima) Πολύτεχνο
22:45 - 00:15 Διαγωνιστικό Β: Γραφή, επιστολή, λογοτεχνία (προλογίζει ο Πασχάλης Νικολάου, λέκτορας Ιόνιου Παν/μιου) Ιόνιος Ακαδημία
23:30-01:00  Φοιτητικό Β: Τόποι συνάντησης, πραγματικότητα/φαντασία, παρελθόν/παρόν  Πολύτεχνο

 


Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014
Ώρες Έναρξης-Λήξης Τίτλος Αίθουσα Προβολής
09:30-12:00 Kids, Be there! (μόνο για σχολεία) Πολύτεχνο
12:00 Διάλειμμα  
18:00-19:30 Παιδική ζώνη:Μάγια η Μέλισσα: η ταινία (Διαγ. μεγάλου μήκους) Ιόνιος Ακαδημία
18:00-19:30 Διαγωνιστικό Ε: Δημιουργική τέχνη, καταστροφικός πολιτισμός  Πολύτεχνο
19:30-20:30 Διάλεξη: Η ευρωπαϊκή πρόκληση στην παραγωγή ταινιών animation (Marc Jousset) [στη γαλλική γλώσσα, με ταυτόχρονη διερμηνεία] Ιόνιος Ακαδημία
19:30-21:00 Φοιτητικό Α: Τροφή και άλλες αμαρτίες ζώων Πολύτεχνο
20:30-22:30 Παρουσίαση & προβολές: Το animation στην ελληνική τηλεοπτική διαφήμιση, Ελένη Μούρη Ιόνιος Ακαδημία
21:00-22:00 Ρετροσπεκτίβα: Michaela Pavlátová (παρουσία της σκηνοθέτιδας) Πολύτεχνο
22:00-23:15 Ο παγωμένος Τίτο (Διαγ. μεγάλου μήκους) προλογίζει η Έλενα Χαμαλίδη, επίκ. καθηγήτρια Ιστορίας της Τέχνης, Ιόνιο Παν/μιο Πολύτεχνο
22:30-00:00 Από τη Γη στη Σελήνη (Διαγ. μεγάλου μήκους) Ιόνιος Ακαδημία
23:15-00:45 Διαγωνιστικό A: Σχέσεις εξουσίας Πολύτεχνο
00:45-01:15 Αφιέρωμα: Πέρα από το ουράνιο τόξο I Πολύτεχνο

 


Σάββατο 18 Οκτωβρίου 2014
Ώρες Έναρξης-Λήξης Τίτλος Αίθουσα Προβολής
11:30-12:30 Παιδική ζώνη Πανόραμα 1 Πολύτεχνο
12:30 Διάλειμμα  
15:00-16:30 Διαγωνιστικό Δ: Οι προσωπικές τους ιστορίες Πολύτεχνο
16:30-18:00 Φοιτητικό Α: Τροφή και άλλες αμαρτίες ζώων  Πολύτεχνο
18:00-19:30 Διαγωνιστικό Α: Σχέσεις εξουσίας Πολύτεχνο
18:00-19:30 Φοιτητικό Β: Τόποι συνάντησης: φαντασία/πραγματικότητα, παρελθόν/παρόν Δημοτικό Θέατρο
19:30-20:30 Ντοκυμαντέρ: O Disney της Ολλανδίας Ιατρείο Κέρκυρας
19:30-21:00 Παιδική ζώνη: Η ημέρα των κορακιών (παρουσία του παραγωγού Marc Jousset) Δημοτικό Θέατρο
20:30-22:00 Φοιτητικό Γ: Εύθραυστον: άνθρωπος Ιατρείο Κέρκυρας
20:30-21:30 Αφιέρωμα:Μεξικανικές ταινίες animation Πολύτεχνο
22:00-00:00 Μέχρι να μας χωρίσει η Σμπόρνια (Διαγ. μεγάλου μήκους) Δημοτικό Θέατρο
22:00-23:30 Διαγωνιστικό Γ: Σχέσεις σε δοκιμασία Πολύτεχνο
23:30-01:00 Αφιέρωμα: Πέρα από το ουράνιο τόξο ΙΙ (προλογίζει ο Θ. Βλαχογιάννης) Πολύτεχνο

 


Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014
Ώρες Έναρξης-Λήξης Τίτλος Αίθουσα Προβολής
17:00-18:30 Διαγωνιστικό Β: Γραφή, επιστολή, λογοτεχνία Πολύτεχνο
18:00-19:00 Παιδική ζώνη: Μαφάλντα Ιόνιος Ακαδημία
19:00-20:00 Masterclass Michaela Pavlátová: Μέσα από την κουζίνα μου (στην αγγλική γλώσσα) Ιόνιος Ακαδημία
18:30-20:00 Διαγωνιστικό Ε: Δημιουργική τέχνη, καταστροφικός πολιτισμός Πολύτεχνο
20:00-21:30 Πολωνική Σχολή animation: Επόμενες Γενιές 2/ Mέρος Β' (προλογίζουν εκπρόσωποι του φεστιβάλ IFF Etiuda & Anima) Πολύτεχνο
21:30-22:15 Τελετή απονομής Ιόνιος Ακαδημία
22:15-23:00 Προβολή βραβευμένων ταινιών μικρού μήκους Πολύτεχνο

 


Παράλληλες εκδηλώσεις
 

Πέμπτη 16-Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014
Ώρες Έναρξης-Λήξης Τίτλος Αίθουσα Προβολής
19:00-00:00 Έκθεση: 50 χρόνια με τη Μαφάλντα! Πολύτεχνο

 


Σάββατο 18 Οκτωβρίου 2014
Ώρες Έναρξης-Λήξης Τίτλος Αίθουσα Προβολής
09:30-11:00 Ξενάγηση στο ιστορικό κέντρο της Κέρκυρας (Εύη Ανυφαντή)-Σημείο συνάντησης: Είσοδος Παλαιού Φρουρίου  
12:30-14:00 Trash Art Event: Reuse, Recycle, Rethink! (Σ. Ιωακειμίδου, Χ. Μαρτζούκου) Πλατεία Δημαρχείου
19:30-20:30 Ανοιχτή συζήτηση: Ομοβοφική και τρανσφοβική βία Θάνος Βλαχογιάννης, εκπρόσωπος ΟΛΚΕ (Ομοφυλοφιλικής Λεσβιακής Κοινότητας Ελλάδας)  Πολύτεχνο

 


Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014
Ώρες Έναρξης-Λήξης Τίτλος Αίθουσα Προβολής
23:00 Πάρτυ φεστιβάλ Πολύτεχνο

 


Σημειώσεις
  • Όλες οι ταινίες είναι υποτιτλισμένες στην ελληνική γλώσσα, εκτός από το αφιέρωμα στις Μεξικανικές ταινίες (αγγλικό audio/υπότιτλοι)
  • Όλα τα διαγωνιστικά προγράμματα μικρού μήκους και φοιτητικά διαγωνιστικά, το πανόραμα 2, το αφιέρωμα Πέρα από το Ουράνιο Τόξο, η ρετροσπεκτίβα M.Pavlatova, το αφιέρωμα στην Πολωνική Σχολή animation  απευθύνονται σε ηλικίες άνω των 18 ετών.
  • Η είσοδος στην εισήγηση-ανοιχτή συζήτηση του Θ. Βλαχογιάννη "Ομοφοβική και τρανσφοβική βία" είναι ελεύθερη

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ BE THERE!

Ο ΤΟΠΟΣ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

CREDITS

Παραγωγή φεστιβάλ: ANIMATE CORFU

Διοργάνωση εκδήλωσης: Great Events

Logo: Tomek

ΦΙΛΙΚΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ

CONTACT

Επικοινωνήστε με το φεστιβάλ:
info [at] betherefest.gr


Δείτε την ομάδα του φεστιβάλ
:


You are here ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ Ημερήσιο πρόγραμμα 2014