![pinocchio1940](/plugins/content/jumultithumb/Li4vLi4vLi4vaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvcHJvZ3JhbW1lMjAxNS9waW5vY2NoaW8xOTQwLmpwZyZhbXA7dz0yMDAmYW1wO2g9MTUwJmFtcDtxPTEwMCZhbXA7emM9MA==.jpg)
Μπορεί να έγινε διάσημη ταινία από τον Walt Disney στη χρυσή εποχή της εταιρείας, αλλά ο διάσημος Pinocchio αποτελεί δημιούργημα της ευρωπαϊκής λογοτεχνίας, και του Ιταλού Carlo Collodi.
Ωστόσο και η animated εκδοχή του δεν είναι ευκαταφρόνητη. Με ένα γαλαξία ταλέντων (Ben Sharpsteen, Hamilton Luske, Bill Roberts, Norman Ferguson, Jack Kinney, Wilfred Jackson, T. Hee) ο Πινόκιο έχει μείνει κλασικός στην ιστορία του DIsney -παρότι όταν κυκλοφόρησε, στην αρχή του Β' Παγκόσμιου Πολέμου, ήταν εισπρακτική αποτυχία.
Η ταινία που γιορτάζει φέτος τα 75 χρόνια της, θα προβληθεί σε αποκαταστημένη ψηφιακή εκδοχή και σε ανοιχτή προβολή στην Πάνω Πλατεία το Σάββατο 17/10, 21:00 , με την υποστήριξη της Αμερικανικής Γωνιάς Κέρκυρας, και της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Κέρκυρας.